Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

0

Nasze łowiska

Zbiornik Pławniowice Duże - Nr 003

 

Położenie: Pomiędzy wsiami Niewiesze i Pławniowice na terytorium gminy Rudziniec w powiecie gliwickim.

 

Dojazd: Od wsi Pławniowice lub Niewiesze. Możliwość parkowania tylko w wydzielonych miejscach parkingowych oraz na terenie rybaczówki koła nr 43 Pyskowice.

 

Współrzędne GPS:  N 50°23'27" - E 18°28'39"

 

Powierzchnia: 244,2 ha

 

Występujące gatunki ryb: Amur Biały, Jazgarz, Karaś Pospolity, Karp, Leszcz, Lin, Okoń, Płoć, Sandacz, Sum, Szczupak, Węgorz, Wzdręga. W przybrzeżnym pasie roślinności w ostatnich latach pojawiła się spora ilość ciernika. Ze względu na dużą głębokość zbiornika na szczególną uwagę ze względu na rybę białą zasługuje leszcz. Ma on tutaj bardzo duże przyrosty i wielokrotnie z tego zbiornika zgłaszano rekordowe okazy. 

 

Opis łowiska: zbiornik znajduje się na terenie gminy Rudziniec i zasilany jest od strony północnej Potokiem Toszeckim. Pławniowice Duże powstały na wskutek zalania wyrobiska po zakończonej eksploatacji kopalni piasków podsadzkowych w 1970 roku.  Zbiornik posiada zaporę typu ziemnego od strony zachodniej. Pławniowice Duże zostały oddane do użytku w 1974 roku i od początku istnienia od strony PZW Koło Pyskowice miało je pod swoją opieką. Zbiornik ma stosunkowo krótką linię litoralu i bardzo szybko nabiera głębokości. Przeciętna głębokość zbiornika wynosi od 13m do 16m. Najgłębsze miejsce zbiornika przy wysokim stanie wody może sięgać ok. 17m. Zbiornik dzięki systemowi usuwania hypolimnionu (dolna warstwa wody w jeziorze w którym często występuje deficyt tlenowy) posiada bardzo dużą przejrzystość wody, nawet przy wysokich temperaturach latem. Jest to zasługa działaności Pana Macieja Kosteckiego z Instytutu Podstaw Inżynierii Środowiska PAN w Zabrzu.

 

Linki do stron związanych z opracowaniami dotyczącymi prac na zbiorniku Pławniowice Duże :

 

Rekultywacja zbiornika Pławniowice Duże

 

Zmiany wskaźników jakości wody Pławniowice Duże

 

Inne linki:

 

Galeria zbiornika

 

 

Zbiornik Pławniowice Małe - Nr 728

 

Położenie: Pomiędzy wsiami Niewiesze i Bycina na terytorium gminy Rudziniec w powiecie gliwickim.

 

Dojazd: Od wsi Niewiesze lub Bycina. Możliwość parkowania tylko w wydzielonych miejscach parkingowych oraz na terenie rybaczówki koła nr 43 Pyskowice.

 

Współrzędne GPS:  N 50°23'22.7" - E 18°29'49.1"

 

Powierzchnia: 6,12 ha

 

Występujące gatunki ryb: Kleń, Karp, Leszcz, Lin, Okoń, Płoć, Sandacz, Szczupak, Węgorz, Wzdręga.

 

Opis łowiska: zbiornik znajduje się na terenie gminy Rudziniec i połączony jest ze zbiornikiem Pławniowice Duże

 

Galeria zbiornika

 

Zbiornik Słupsko - Nr 712

 

Położenie: Pomiędzy wsiami Niewiesze i Boguszyce na terytorium gmin Rudziniec i Toszek w powiecie gliwickim.

 

Dojazd: Od wsi Niewiesze lub Boguszyce. Możliwość parkowania w wydzielonych miejscach parkingowych oraz na bezpośrednio przy zbiorniku. Absolutny zakaz parkowania w obrębie tamy czołowej oraz zakaz wędkowania z tamy czołowej zgodnie z RAPR.

 

Współrzędne GPS:  N 50°24'57.7" - E 18°29'55.1"

 

Powierzchnia: 35 ha

 

Występujące gatunki ryb: Karaś, Karp, Leszcz, Okoń, Płoć, Szczupak, Wzdręga.

 

Opis łowiska: zbiornik znajduje się na terenie gmin Rudziniec i Toszek połączony jest ze zbiornikiem Pławniowice Duże poprzez Potok Toszecki.

 

Galeria zbiornika